sobota 25. července 2015

Otevřený dopis o zotavování z PPP pro všechny bojující


Rozhodla jsem se přeložit tento text, neboť se mě velmi dotkl. Autorka tohoto musí být geniální, takhle výstižně a skvěle to napsat je opravdu umění. Nechám Vám tu link na originál, jen chci ještě zmínit, že to není přeložené slovo od slova. Snažila jsem se to co nejvíce počeštit, i když z toho moc dobrý pocit nemám. Kdo je ale v angličtině zdatnější, určitě dejte přednost originálu. Zotavování není jen o jídle. (Dobře, tak možná trochu je.)
Je to o nočním hledání pizzerie s partnerem, protože umíráte hlady. Je to o dělení se o lžičku při společném náletu na obří kyblík zmrzliny u filmu, nebo o nákupu čokolády na pumpě, protože na ní prostě máte chuť. Je to o zkoušení nových jídel v restauracích, protože chcete poznat nové chutě bez ohledu na to, kolik má jídlo kalorií a tuků. Je to o donutech, brambůrkách a všech další věcech, před kterými jste se schovávali v době, kdy jste trpěli PPP. Je to naslouchání svému tělu a rozeznání pocitu hladu a i přes to, že jste unavení/zaneprázdnění/rozladění, popadnete něco snadného a rychlého, abyste nemuseli zažít křeče z hladu, na které jste byli zvyklí. Je to o zbavení se bezkalorických žvýkaček, protože stejně vás tak maximálně nadýmají. Je to o vyživování svého těla ne proto, že musíte, ale protože chcete. Je to o znovu nalezení lásky k jídlu.

Zotavování ale opravdu není jen o jídle.
Je to o volnosti a svobodě od tíživých pravidel, čísel a rutin. Je to o uvědomění si, že ve vašem okolí nemusí být vše perfektní a správné. Je to o schrupnutí si na gauči, když není umyté nádobí, uklizený dům, nebo když jste ještě nešli do posilovny, protože spánek je to, co zrovna potřebujete. Je to o opravdovém odpočívání, když jste nemocní. Je to o zbavení se starých, nesmyslných dojmů o vás samotných a vytváření nové budoucnosti. Je to o přiznání se kamarádovi, že vám jeho chování občas vadí, bez obav, co si bude myslet, protože jestli je to správný kamarád, bude vám naslouchat a snažit se vás pochopit. Je to o odvaze říct svému zaměstnavateli, že potřebujete pracovat méně hodin, i když je plat dobrý, ale potřebujete nějaký čas pro sebe.

Zotavování je o pocitu bezpečí a kontroly. Ne kontroly nad čísly, jako tomu bylo dřív. Budete bezpečně vědět, že ať už se ve vašem životě stane cokoliv, budete v pořádku. Budete bezpečně vědět, kým jste a budete na to pyšní. Není to o pouhé iluzi kontroly, jako když jste počítali kalorie a hubli. Porucha příjmu potravy nemá už nad vámi kontrolu, jako tomu bylo dřív. Je to o učinění zdravých rozhodnutí, protože konečně VY jste šéf a nic vás neovládá.

Zotavování je o riskování a dělání chyb. Je to o zranitelnosti. Je to smání se vtipu jako šílení, ačkoliv nebyl zas až tak vtipný, ale je to velký pokrok. Je to o pláči v partnerově náručí beze studu místo běžení do svého pokoje a zaboření hlavy do polštáře. Je to o říkání špatných věcích a následném litování. Omluvíte se, ale nesnášíte ten pocit... Alespoň jste ale vyšli ven a MLUVILI, nezůstali jste jen schovaní v pozadí.

Zotavování je o zkušenostech. Je to o chození i na jiná místa než jen domů a do práce (školy). Je to o plánování schůzek s někým, koho zas až tak neznáte. Je to o braní svého psa i na jiné procházky, protože rutina je nudná. Je to o cestování, i když jste spíše domácí typ. Je to o hledání nových koníčků, protože máte čas. Je to o sjíždění horské dráhy tak rychle, že ztrácíte dech.

Zotavování je o vaší samostatnosti. Je to pohled zpět na doby v ozdravné klinice a o vděčnosti za všechny ty lidi, co jste potkali, a za věci, co jste se naučili.  Je to o nezaobírání se vašim jídelním plánem a úzkostí z perfektně nenaplánovaného dne. Je to o "dospívání" na vlastní pěst, protože ne vždycky tu bude někdo, s kým si budete moci hned otevřeně promluvit. Je děsivé a úzkost vyvolávající, že se musíte vzdát podpory svého ozdravného týmu, ale zároveň na sebe můžete být pyšní, protože už nemáte pocit, že je potřebujete tolik jako kdysi. Konečně se stavíte na vlastní nohy.

Zotavování je o přivítání všech emocí, o uznání zkušeností jiných lidí a o žití přítomností. Je to o prožívání svých emocí, i když jsou některé nepříjemné. Naučíte se být racionální. Poznáte, že strach z bytí opuštěný neznamená, že budete sami napořád, a přibrání na normální váhu neznamená, že jste selhali. Slzy, smutek, vyčerpání, hašteření. Je to o klidném přežívání záchvatu paniky namísto hledání útěchy u zvyků a rutin, na kterých jste si vytvořili závislost. Je to o naslouchání svým blízkým a opravdu se o ně zajímat namísto pocitu odcizení a roztržitosti. Je to o propojení.

Zotavování je proces. Není to o plánování dne, kdy propustíte vodítko, nebo budete jen přežívat, prostě to uděláte. Je to o každodenní vstávání s odhodláním udělat to nejlepší a nezaobírání se očekáváními. Je to o schopnosti být trpělivý a o důvěře v to, že místo, kde se nacházíte, je přesně to místo, kde se nacházet máte. Je to o vnímání zotavování jako cesty, ne nepříjemnosti. Není to o vaší touze být někde dál nebo jinde, je to o přijetí toho, kde se nacházíte.  Je to o milosti k sobě samému, o péči o věci, které to potřebují, a o nechání vesmíru vypořádat se zbytkem. Je to o možnosti podívat se do minulosti a říct: "Páni, možná tam ještě nejsem, ale určitě jsem ušla už velký kus cesty."

Zotavování je zmatek. Je to o pádech, uklouznutích a střídavých pobytech v nemocnici na "vyladění". Není to záznam zvyků, které provádíte v praxi nebo ne. Nezáleží na tom, jak jste na tom finančně nebo fyzicky. Může to být rozhodnutí, které učiníte a nikdy od něj neustoupíte, nebo to může být 20 takových rozhodnutí za jediný den, každý den. Není to jedna událost, je to série událostí za dlouhý čas. Nezáleží na tom, jak špatně jste na tom byli, ani na tom, jestli vám byla poskytnuta ta nejlepší léčba. Není to nápadné ani sobecké. Není to o chlubě nebo o prohlašování, že jste na tom 100% lépe. Je to o schopnosti rozpoznat realitu. Je to o soužití s dalšími lidskými bytostmi a jejich akceptování, protože jsou jako vy a snaží se svůj život žít tak, jak chtějí. Zotavování může být kniha plná písní a motivačních textů pro masa lidí, nebo to může být tichý proces a nenápadné sebevědomí, které se vás bude držet už každý den. Můžete říct lidem, že se zotavujete a jste na to pyšní, nebo se můžete posunout dál a chovat se, jako by jste PPP nikdy netrpěli. To je ta úžasná věc na zotavování - neexistují žádná pravidla.

Zotavování je o volbě nebýt už nadále obětí, říkání vašich názorů. Zotavení není nedosažitelné, ale nebuďte zmatení: zotavení není něco, co nám někdo může jednoduše dát. Nesmíte být pasivní, musíte být odvážní. Je to sakra těžké, ale stojí to za to.

Pro všechny, co bojují s PPP: Celý svět je tam venku, čeká na vás. Prosím, navštivte ho.


Podělte se v komentářích o vaše dojmy, budu se těšit. :)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Vám za každý komentář. :) Pokud již ale chcete něco kritizovat, prosím, vyjádřete se civilizovaně, ať si z toho můžu něco vzít a nemusím se kvůli tomu trápit. Na Vaše komentáře odpovídám tady na blogu. :)